Uncategorized

Funnel Nedir?

Pazarlama ve reklamcılık ile ilgileniyorsanız ya da araştırma yapıyorsanız funnel terimiyle karşılaşmışsınızdır.

Funnel insanların markanız, ürünleriniz ya da hizmetiniz hakkında ilk kez bilgi edinmesinden müşteriniz haline gelmesine kadar izledikleri yoldur. İzledikleri yolda somutlaşmış bir şekilde neden ürün ya da hizmetinizi almadığını, hangi basamakta sorun olduğunu anlayabilir buna göre aksiyon alabilirsiniz.

FUNNEL ’IN AMACI NEDİR?

Funnel ’ın amacı müşteriyi anlamak ve onu yönlendirmektir. Böl, anla ve yönet mantığıyla çalışan funnel sistemleri hangi müşterinin hangi basamakta olduğunu bilerek onun ihtiyacına yönelik çözümler üreterek sonuca ulaşmasını amaçlamaktadır.

GELİŞMİŞ FUNNEL BASAMAKLARI NELERDİR? NASIL ÇALIŞIR?

Detaylı şekilde açıklayacağım funnel basamakları müşterileri filtrelerden geçirerek duygularını ve aklını markanız için ikna etmenize yardımcı olur. Yani kısacası huni mantığı, müşterilerinizi eğiterek satış yapabilmenize yardımcı olur.

Elbette ikna olmayacak ve tekliflerinizi reddedecek müşteriler çıkacaktır.

Funnel basamakları temelde 4 aşamadan oluşur.

1-Farkındalık Aşaması:

Huninin en üstünde müşterilerin ilk olarak sizi gördüğü ve sorunlarının farkında olmadığı aşamadır. Bu basamakta temel amaç kitlenin ilgisini çekerek huniye davet etmektir. Müşterinizin ilgisini çekmek için gerçekten ya benzersiz değerinizi ya da işinizle alakalı güven verecek işleyiş mekanizmanızı gösterebilirsiniz.

2-İlgi Aşaması:

Bir alt basamak olarak tanımlanan ilgi basamağında müşteriler sorunlarının farkında ve o sorunun çözümü için daha fazla bilgi edinmek isterler. Bu basamakta onlara faydalı içerikler sunmak gerekir.

3-Değerlendirme Aşaması:

Müşterilerin bu sorun ve çözümü ile ilgili araştırmalar yaptığı, hatta çözümü diğer rakiplerinizin nasıl sunduğunu değerlendirdiği ve harekete geçmek için bir aksiyon beklediği basamaktır. Bu aşamada müşteri diğer rakiplerinizle karşılaştırma yapmak isteyebilir. Ona diğer firmalar yerine “Neden senden almalıyım?” sorusunun cevabı verilmelidir. Ama bu sadece söylemle değil kanıtla yapılmalıdır.

4-Aksiyon Aşaması:

Bu aşama müşterinin ürün ya da hizmeti aldığı aşamadır. Karşı koyulmaz bir teklif ve satın alması için yapılacak bir fırsat müşterinin ürün ya da hizmeti almasını kolaylaştıracaktır.

FUNNEL SİSTEMİNDE BASAMAKLARIN GEÇİŞ SÜRESİ AYNI MIDIR?

Bütün basamaklarda müşterinin ikna olma süresi değişebilir. Bazı müşteriler 1 haftada bazı müşteriler 1 ayda bu basamaklardan geçebilir. Hatta müşterilerinizin yolda kalıp düşmesi çok normaldir.

Huninize giren en büyük kitle huninizin sonuna kadar gelmeyecektir. En son basamaktaki kitle müşterileriniz olacaktır.

Funnel sistemlerinde önemli olan unsurlar müşteriyi konumlandırmak, onun sorunlarını çözmek ve ona güven vermektir.

ÇELİK GİBİ SAĞLAM BİR FUNNEL TASARLAYIN!

Size neden inanmalıyım?

Funnel sistemini kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri güvendir. Çünkü bir çok işletme reklam vermektedir. İnsanlar ilgilendikleri ürün ve hizmetle alakalı bir sürü reklam görmektedir. Müşteriler tercihini yaparken huni ’nin değerlendirme aşamasından bir sonraki eylem safhasına geçememektedir. Güven veren sosyal kanıtlar sayesinde funnel sisteminiz sağlam ve sağlıklı bir şekilde işleyecektir.

Satış huninizi hazırlarken ilk önce huniye siz girin ve her basamakta müşterilerin nelerden şüphe duyacağı ve hangi soruları soracağını belirleyebilirsiniz. Müşterinin kafasında oluşacak şüpheleri gidermek için her basamakta çözüm üretebilirsiniz.

Eğer huninin herhangi bir basamağında şüphe duyuyorsanız dönüşümler çok az ya da hiç olmayacaktır.

Kendi satış huninizi başarılı ve uygulanabilir şekilde kurmak istiyorsanız https://www.oldnuvecore.nuvecore.com/iletisim/ üzerinden bize ulaşın.

İşletmeniz için çelik gibi sağlam bir funnel kuralım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir