Uncategorized

Google ADS Rehberleri (Küçük İşletmeler İçin)

Google Ads ’de küçük işletmelerin genel olarak karşılaştıkları sorunları ve nasıl halledileceğinden bahsedeceğiz. Size faydalı olacağını düşündüğümüz bu makalemiz, şu başlıklar altında çözümler sunacak:

İçindekiler:

Bahsettiğimiz bu sorunları 5 başlık altında topladık:

 1. Bütçe
 2. Farkındalık
 3. Potansiyel Müşteriler
 4. Yatırım Getirisi (ROI)
 5. Sürdürülebilirlik

Bütçe: Google Ads ‘de küçük bir bütçeyle nasıl rekabet ederiz?

Google Ads Politikaları gereği, sanılanın aksine küçük bütçelerle rekabet mümkün. Sadece neyi nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Şöyle ki:

DOĞRU ANAHTAR KELİME SEÇİMİ:

En yüksek arama hacmini sağlayan anahtar kelimeler her zaman sizin için doğru seçim olmayabilir. Çünkü her anahtar kelimenin bir maliyeti vardır ve eğer bütçeniz kısıtlı ise istenilen sonuca götürmeyebilir. Öte yandan da sırf maliyetleri düşük diye de sizinle alakası az olan kelimeler kullanmak da zaten küçük olan bütçenizi boşa harcamanıza sebep olabilir.

Bu iki hususu iyi değerlendirip reklamlarınız için optimum faydayı sağlayacak anahtar kelimeleri size verecek ücretsiz anahtar kelime araçlarını kullanabilirsiniz.

BÜTÜNSEL STRATEJİ:

Burada kastedilen durum sadece ücretli reklamlara bağlı kalmamaktır. PPC yani ücretli reklamların yanında; bir blog sayfası oluşturma ve Google İşletme Profili gibi farklı alanlarda da potansiyel müşterilerinizin karşısına “DOĞRU” bir şekilde çıkmaya çalışmanızdır. Arama sonuçlarında farklı yerlerde müşterilerinizin karşısına çıkarak güvenirlik kazanırsınız ve bununla beraber tıklanma olasılığınız artar.

BÜTÇELEME:

Google Ads ‘in sizin için kullanıma sunduğu “bütçe raporu” kısmından bütçe takibi yapmak size nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ile ilgili olarak fikirler verebilir. Bu kısımdan temel olarak reklam muhasebesi yaparken “bütçe raporu”nun size sunacağı teklifleri de değerlendirme ve değişikliklerin performansınızı nasıl etkileyeceği ile ilgili tahminler de alabilirsiniz.

Farkındalık: İşletmemiz ile ilgili Google Ads ‘de nasıl yerel farkındalık oluşturabiliriz?

Google aramalarının %46’sı yerel aramalardır. Ve bu aramaların %76’sı yaklaşık 10 km mesafedeki işletmeler ile ilgilidir. Bu açıdan dijital ortamda da işletmeniz ile ilgili bir yerel farkındalık oluşturmak zorundasınız.

GÖSTERİMLER:

Hemen sonuç almak için acele etmeyin. Küçük işletmeler için trend olan aramalarda gösterim alabilmek de bir başarıdır. Gösterimleri artırabilmek için popüler anahtar kelimeleri belirleyin ve bunları kullanın. Google trends ve anahtar kelime planlayıcı anahtar kelime belirlemede size yardımcı olacaktır.

DİNAMİK ANAHTAR KELİMELER:

Doğrudan örnek ile açıklamak gerekirse bu konuya en bariz örnek “yakınımdaki” kelimesi olacaktır. “Yakınımdaki” veya “yakındaki” kelimeleri ile yapılan aramalar %900’den fazla artmış durumda. Bu tarz kelimeler yapılan aramalarda yerel eşleşmenizi artırır.

COĞRAFİ HEDEFLEME:

Reklamlarınızı, sizin hizmet veya ürünlerinizden faydalanamayacak kişilerin görüp tıklamasını ve size para harcatmasını istemezsiniz değil mi? İşte yüzden reklamlarınızın hizmetinize ulaşabilecek mesafede kısıtlı kalmasını sağlamak için coğrafi hedefleme yapmak zorundasınız.

SWOT ANALİZİ:

Büyük veya küçük işletmelerle rekabet etmenizden bağımsız olarak tüm rakiplerinize göre güçlü/zayıf yönlerinizi belirlemeniz ve mevcut fırsat ve tehditleri iyi değerlendirmeniz çok önemlidir.

Potansiyel Müşteriler: Google Reklamlar ‘da potansiyel müşteri ve satışlarımızı nasıl artırırız?

Belki de küçük işletmeler için en zor gibi görünen kısım burasıdır. Aşağıdaki başlıklar altında özetleyelim.

WEB TRAFİĞİ:

Olası bir satış için öncelikle sitenize birilerinin gelmesi şarttır. Ve bu ne kadar fazla olursa istenen dönüşümü sağlayabilecek müşteriler de o kadar fazla olacaktır. Başlangıç için ilgi çekici reklamlar ile mümkün olan en fazla veriyi sağlayıp; ilerleyen süreçte toplanan bu veriler ile reklamlarınızı optimize edebilirsiniz.

CTA (HAREKETE GEÇİRİCİ MESAJ/ÇAĞRI):

Hem reklam metinlerinde hem de açılış sayfasında müşterilerine ne yapmaları gerektiğini mutlaka söyleyin. Ucu açık, eylem çağrısı olmayan mesajların kafa karışıklığı yaratıp müşterileri vazgeçirme olasılıkları daha yüksektir. Net ve ilgi çekici olmalısınız. Hemen Tıkla, Şimdi Kaydol, Hemen Sepete Ekle ve İndirim Kazan gibi…

GOOGLE ADS UZANTILARI:

Temel olarak reklam uzantıları potansiyel müşterilerinize işletmeniz ile ilgili tıklanacak başka hususları da göstermektedir. Bunlar sitenize gelen trafiği ve olası dönüşümleri artıracak ve size bütçenizi daha etkin kullanmanızda yardımcı olacaktır.

Yatırım Getirisi: Google Reklamlar ‘a yaptığımız yatırımların karşılığında elde ettiğimiz getiriyi nasıl en üst düzeye çıkartırız?

Yukarıda bahsettiğimiz her şeyi yaptınız ve çok güzel kazançlar elde ediyorsunuz. Peki bu kazanç gerçekten alabileceğiniz karşılığın en iyisi midir? Bunu nasıl anlayacaksınız?

DÜZENLİ DENETİMLER:

Hesabınızı düzenli denetlerseniz oluşabilecek aksaklıkları hemen görme imkânı ve reklamlarınızla ilgili küçük optimizasyon fırsatları kazanırsınız. Seçtiğiniz anahtar kelimenin maliyeti artmış veya arama hacmi düşmüş olabilir; hesabınız istemediğiniz bütçe harcamaları yapıyor olabilir veya sektörünüz ile alakalı yeni bir gelişme olmuştur ve Google size bununla ilgili bir öneri sunmuş olabilir.

TEKLİF STRATEJİSİ:

Gelen sonuçlar sizi tatmin etmiyor ve istediğiniz dönüşümleri bir türlü elde edemiyorsanız öncelikle teklif stratejinizi değerlendirmenizi öneririz. Gereğinden fazla agresif davranarak boşa para harcıyor veya fazla pasif bir teklif stratejisiyle bir türlü potansiyel müşterilerin karşısına çıkamıyor olabilirsiniz.

POTANSİYEL SATIŞLAR:

Ücretli reklamlara başlangıçta küçük işletmeler için doğrudan yatırım getirisine odaklanmak bir hatadır. Daha önceden de bahsettiğimiz gibi ne kadar çok müşteri adayı getirirsek o kadar satış yaparız. Başlangıç için yani anlamlı bir veri oluşana kadar çok seçici davranmayın. Önceliğiniz trafik yani potansiyel müşteriler olsun.

PARA HARCAYIN:

Bütçeniz küçük olabilir, ama bu yeterince teklif vermemek için bir bahane değildir. Hem sizin için hem de Google makine öğrenimi için yeterli verinin elde edilmesi şarttır. Bu veri oluşmazsa ne siz ne de Google sağlıklı bir optimizasyon yapamazsınız ve harcadığınız bu “az” parayı da boşa harcamış olursunuz.

EBM’niz yüksek olabilir veya ROAS da tatmin edici bir seviyede olmayabilir. İlk yapacağınız şey bütçeyi düşürmek olmasın. Muhtemelen mevcut olandan daha kötü bir sonuç elde edersiniz. Buraya kadar bahsettiğimiz her şeyi doğru yaptıysanız reklamlarınıza bir fırsat verin. Bahsettiğimiz hususları tekrar gözden geçirin.

Sürdürülebilirlik: Büyümedeki sürdürülebilirliği Google Ads ‘de nasıl sağlarız?

Yeni bir müşteri kazanmak için harcayacağınız para, mevcut olanı elde tutmanın maliyetinin 30 katına kadar çıkabilir. Dolayısıyla markanızın tutarlı bir değere sahip olması gerekir.

ÇOK KANALLI STRATEJİ:

Bu hususta en dikkat çeken husus remarketing reklamlarıdır. Bir kez elde ettiğiniz müşterinizin karşısına, ileride yapacağı satın alma yolculuğu esnasında farklı platformlarda çıkacak şekilde uzun vadeli bir strateji izlemelisiniz.

CRM:

Google Ads müşterileri sadece kapınıza kadar getirir. Satışı yapıp onları memnun edecek sizlersiniz. Bir CRM yazılımı size müşterilerinizle olan ilişkinizi en faydalı hale getirmenize yardımcı olur ve onları uzun vadede sizinle ilgilenmelerini sağlayabilir.

VERİ TAKİBİ:

Trafik sağladıkça ve satış yaptıkça elinizdeki veriler zamanla büyür. Önceliğiniz bu verilerin işinize yarayacak şekilde tasniflenmesi olsun. Sonrasında ise bunların hangilerinin işinize yarayacağını bilmeniz gerekir. Gereksiz veriler içinde kaybolmayın. Bunun yanında bu verileri takip için bir düzen kurun. Sürekli takip ip uçlarını yakalayıp sorunları hemen tespit edebilmenize yardımcı olur. Ayrıca sadece kendi verilerinizi değil rakipleriniz ile ilgili ulaşabildiğiniz tüm verileri de bu şekilde değerlendirin.

Özet

 1. Bütçe
  • Doğru anahtar kelime analizi yapın.
  • PPC yanında ücretsiz diğer platformları kullanın.
  • Bütçeyle ilgili raporların kontrolünü yapın.
 2. Yerel farkındalık
  • Gösterimleri artırarak başlayın
  • Dinamik ve yerel tabanlı anahtar kelimeler kullanın.
  • Coğrafi hedefleme yapın.
  • SWOT analizi yapın.
 3. Potansiyel müşteriler
  • Önce web trafiğine odaklanın.
  • CTA kullanın.
  • Uzantıları kullanın.
 4. Yatırım getirisi
  • Denetim mekanizması kurun.
  • Teklif stratejinizi iyi belirleyin.
  • Öncelik potansiyel müşterilerde olsun.
  • Para kazanmaya, para harcayarak başlayın.
 5. Sürdürülebilirlik
  • Çok kanallı bir strateji belirleyin.
  • CRM kullanın.
  • Verileri raporlayın ve takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir