Uncategorized

Sosyal Medya 2022’de Neden Çok Önemli

Pazarlama gelişiyor ve değişiyor. Sürekli yeni platformlar ve stratejiler lanse ediliyor.  Hepsini takip etmek ,  yetişmek imkansız. Pazarlama kanallarını doğru kullanan firmaların  büyümelerini göz ardı edemeyiz. İşletmeler, varlığının sürdürülebilir olması ve büyümek için, değişen ve gelişen pazarlama trendlerini takip etmeli ve kullanmalı. Bu gelişen pazarlama kanallarından biri de sosyal medya.

Peki iş dünyası için sosyal medya neden çok önemli ? Sosyal medya önemlidir, çünkü şirketlere hedef kitlesiyle bağlantı kurmanın ve hedef kitlelerini  müşterilere dönüştürme imkanı sunar.

Sosyal medyayı kullanmayı merak ediyor, ama nasıl ve nerden başlayacağınızı bilmiyor musunuz ? Nuve Core bu konuda size yardımcı olabilir. Sosyal medya pazarlama ve  reklam hizmetlerimizle işletmenizin dijital alanda bilinirliğini ve gelirini artırabilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinmek ve detaylı bir görüşme yapmak için hemen bizimle iletişime geçin.

Nuve Core Sosyal Medyayı Biliyor

Nuve Core , potansiyel müşterilerinizi web sitenize ya da işletmenizin var olduğu platformlara çekebilecek, sosyal medya kampanyası oluşturabilen tam hizmetli bir dijital pazarlama ajansıdır.

Sosyal medya neden önemlidir?

Pazarlamanın önemli kanallarından biri sosyal medyadır. Sosyal medya önemlidir çünkü işletmeniz nerede olursa olsun, lokasyondan  bağımsız olarak hedef kitlenize ulaşmanıza ve onlarla iletişim kurmanıza imkan tanır. Bir işletme sosyal medyayı hedef kitlesiyle bağlantı kurmak için kullanabildiğinde, sosyal medyayı marka bilinirliği,  satışlar ve gelir oluşturmak için kullanabilir.

SOSYAL MEDYANIN NEDEN ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖSTEREN 4 NEDEN ;

Sosyal medyanın en önemli 4 nedenine  göz atalım.

1.POTANSİYEL HEDEF KİTLENİZİN İÇERİSİNDEN DAHA NİTELİKLİ MÜŞTERİLER EDİNİN.

Genel olarak pazarlama kampanyalarında hedef kitle en iyi ihtimalle olasılıktır. Ürünlerinizle, tekliflerinizle ilgilenebilirler ya da ilgilenmeyebilirler. Teklifinizle ilgilenip, kampanyanızdan yararlanacaklarından emin olamazsınız.

Ancak sosyal medyadaki gerçek takipçileriniz için durum böyle değil. Bu da sosyal medyanın işletmeniz için önemli olmasının büyük nedenlerinden biri.

Facebook, Twitter veya diğer sosyal medya platformlarındaki takipçileriniz , sizi merak ediyor, sizinle ilgileniyor ve daha fazla temas kurmak istediği için takip ediyor. Bu durumda sosyal medya ile işletmenize ait hazır  potansiyel müşterilerinize pazarlama yaparak, nitelikli bir demografiye ulaşma şansını yakalarsınız.

Böylelikle, gönderilerinize, daha önce sizinle bir ilişkileri olmamasına rağmen etkileşimde bulunacakları anlamına gelir. Ayrıca, gönderilerinizi okuma veya bağlantılarınızı tıklama olasılıklarını artırır, bu da firmanızın hedef kitlenizden beklediği eylemleri gerçekleştirme olasılıklarını artırır.

2. ETKİLEŞİMDE BULUNABİLECEĞİZ BİR KİTLE OLUŞTURUN.

Geleneksel (hatta bazı online) pazarlama yöntemlerinde , hedef kitleniz üzerinde yarattığınız algı, sunduğunuz kampanyalar ve verdiğiniz mesajlardan yalnızca şirketiniz sorumludur. El ilanları dağıtabilirsiniz, farklı pazarlama kanallarından biri olan e-posta bülteni vb . gönderebilirsiniz. Ancak bunlar, kampanyanız için doğru planlanmış sosyal medya pazarlamasındaki gibi etkili olmayabilir. Sosyal medya pazarlaması ile işletmeniz için kampanyalarınızı potansiyel müşterilerinize daha etkili bir şekilde ulaştırabilirsiniz.

Sosyal medya önemlidir çünkü ürünlerinizi, kampanyalarınızı ve dönemsel promosyonlarınızı takipçilerinizle paylaşmanın, onlara ulaştırmanın kolay ve önemli pazarlama kanallarından biridir. Takipçileriniz, gönderilerinizi doğrudan paylaşmasalar bile, ağızdan ağıza pazarlama ile firmanızdan olumlu bahsedebilir ve yakın çevrelerindekileri, kendi takipçilerini sosyal medya hesaplarınıza veya web sitenize yönlendirebilirler. Çoğu tüketici, satınalma kararlarında, firmaların yarattığı algıdan çok, arkadaşlarının ve ailelerinin tavsiyelerine daha çok güvenme eğilimindedir.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinde hedef kitleniz ile doğrudan iletişim ve  duygusal bağ kurmanız zordur. Potansiyel hedef kitlenizle etkileşimde bulunmak  ve firmanız ile bağ kurmalarını sağlamak için , işletmenizde sosyal medya platformlarını etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Müşterilerinizle sosyal medya platformlarında bağ kurabilir, onları firmanız hakkında yorum yapmaya (olumlu ve olumsuz), gönderilerinizle etkileşime girmeye ve hesabınızdaki diğer müşterilerinizle de sohbet etmeye teşvik edin. Böylelikle  hem mevcut müşterilerinizle hem de potansiyel müşterilerinizle olumlu ilişkiler kurabilirsiniz.

3. MARKANIZIN İTİBARINI ARTIRIN

Geleneksel pazarlamada, şirketlerin kusurlarını bilmezsiniz. Sadece ürün ve hizmetlerini tanıtırlar. Tüketicilere markalarının en keyifli ve cezbedici taraflarını yansıtırlar. Sosyal medyada ise bunu gerçekleştirmek çok zordur. İşletmenize bu  korumayı sağlayamazsınız, çünkü tüketiciler aldıkları ürünlerin performansını, firmanın müşteri hizmetleri kalitesini ve işletmenin kendilerini mutsuz etmesi halinde, işletmeye zarar verebilecek diğer sorunlar hakkında şikayetlerini yayınlamaktan çok keyif alırlar.

Aslında bu işletmeler için bir dezavantaj gibi görünebilir, ancak sosyal medya, işletmenize yaşanan olumsuzlukları düzeltme ,  yorumlara yanıt verme ve şikayetleri çözüme ulaştırma konusunda firmanıza olumlu algı oluşturabileceğiniz  fırsatı da sağlar. Bunu yapmak için proaktif bir tutuma ve etkili kriz yönetimine  ihtiyacınız olacak.

Güncellemeler içeren iyi bir içerik planı ve sık gönderiler ilk kısım için yeterlidir. Etkili kriz yönetimi için de yorumları kontrol eden, soru ve yorumları etkili bir şekilde yanıtlayan bir müşteri hizmetleri gereklidir. Üçüncü kısım biraz daha özen gerektirir. İşletmeniz hakkında yapılan kötü yorumları silmek yerine profesyonelce yanıtlamayı ve çözüm odaklı bir yaklaşımla  hata için özür dilemeyi içermelidir. Bunlar, işletmeniz için büyük ölçüde güvenilir bir marka algısı oluşturmanıza katkıda bulunabileceğiniz  faaliyetlerdir.

Ayrıca, yaşanan aksaklıklara rağmen bir şeyler ters gittiğinde düzeltme şansı sağlar. Çalışanlar ile ilgili yaşanan sıkıntılar, ürün ve hizmetleriniz ile ilgili olumsuzluklar,işletmeniz hakkındaki olumsuz haberler vb. durumlarda   sosyal medya en iyi PR araçlarınızdan biri olabilir. Sosyal medyanın tüm imkanlarını kullanarak, işletmenizin hatalarını düzeltmeye ve müşteri şikayetlerine çözüm odaklı yaklaştığınızı gösterebilirsiniz.

4. GELİŞMİŞ HEDEFLEME SEÇENEKLERİNDEN FAYDALANIN

Son olarak sosyal medya kullanımının maliyetlerinin etkin olup olmadığını merak ediyor musunuz ? Cevabımız evet. Sosyal medya platformları kullanıcıları hakkında çok fazla bilgiye sahiptir. Yaş, cinsiyet, ilgi alanı, arkadaşlar, siyasi görüş  ve daha birçok ayrıntıyı bilirler. Tüm bu bilgiler doğrultusunda reklamlarınızı istediğiniz kullanıcılara hedefleyebileceğinizi düşünürsek, sosyal medya pazarlaması son derece etkili olabilir.

 

Twitter, Facebook ve Linkedin  gibi platformlarda, reklamlarınızı yalnızca doğru ve nitelikli hedef kitlenize göstermeyi seçebilirsiniz. Bu gelişmiş hedefleme seçenekleri ile , reklamlarınızın ilgisiz kişilere gösterilmemesi, yalnızca potansiyel hedef kitlenize gösterilmesi için para harcamanız anlamına gelir. Son derece uygun maliyetli ve en etkili yöntemlerden biridir. Bu da sosyal medyanın önemini gösteren bir başka nedendir.

Peki sosyal medya pazarlaması, pazarlamacılar arasında neden bu kadar popüler ?  Çoğu işletme için amaç, daha fazla müşteri ve artan gelirdir. 

Sosyal medya pazarlaması ,pazarlama kanalları arasında en yenisidir. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde sosyal medya pazarlamasının  fayda ve stratejilerinin de değişmesi muhtemeldir. Ancak şu anda, İşletmeniz için hedeflediğiniz büyüme ve artan gelirin, nitelikli potansiyel müşterilerle bağ kurmanın ve müşteri ilişkilerini yönetebilmenin  en etkili yollarından biridir.

NüveCore Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir