Sosyal medya reklam yönetimi nedir ve nasıl yapılır? İnsanların en çok kullandığı sosyal medya platformlarında şirketlerin markalarını ya da sundukları ürünlerinin reklamını yapmasına sosyal medya reklamcılığı denir. Bu reklamcılık türü diğer reklam türlerine oranla daha karmaşık bir yapıya sahip olduğu için uzmanlık ve deneyim ister.

Reklam yönetimi sürecini planlı ve doğru yönetmeniz gerekir. Öncelikle potansiyel müşterinizi (hedef kitlenizi) belirlersiniz. Daha sonra hedef kitlenizin özelliklerini araştırırsınız. Hangi sosyal medya platformunu daha çok kullanırlar? Ne tür içeriklere bakarlar? İlgilendiği platforma göre ne tür reklamlar izlerler? Bu soruların cevapları aranır. Çıkan sonuçlara göre reklamınızı şekillendirirsiniz. Uzmanlık ve deneyim isteyen sosyal medya reklamcılığını doğru ve planlı şekilde uygularsanız birçok olumlu dönüş elde edebilirsiniz.

 • Potansiyel müşterileriniz ile doğrudan etkileşim kurarsınız.
 • Markanızın bilinirliğini artırır.
 • Satışlarda olumlu artışlar yaşanır.
 • Reklam için hazırladığınız bütçeyi doğru ve etkili kullanırsınız.
 • Web sitenizin organik trafiğini artırırsınız.
 • İnsanlar markanıza ve ürünlerinize güvenir.

Sosyal medya reklam yönetimi, yapılan tüm işlere verilen genel bir isimdir. Bu ismin alt başlıkları ve bu başlıklar için özel stratejiler bulunur. Facebook, Instagram, YouTube, LinkedIn ve Twitter reklam yönetimi alt başlıklardır. Bu alt başlıklara özel stratejiler hazırlanır.

sosyal medya reklam (1)

Facebook Reklam Yönetimi

Dünya da en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook sosyal medya reklamcılığı içinde en uygun platformlardan birdir. . Çünkü platformun aylık 1,75 milyar aktif kullanıcısı vardır. Bu da büyük bir hedef kitleye hitap etmenizi sağlar. Ayrıca kişi ve kurumlar Facebook’ta reklam verirken hedef kitleleri hakkında bazı değişiklere gidebilirYüksek sayıda kullanıcısı olan ve hedef kitlenize uygun reklam vermenize olanak sağlayan Facebook reklam yönetimi hizmeti ile marka bilinirliğini ve güvenirliğini artırabilirsiniz.

NEDEN FACEBOOK’TA REKLAM VERMENİZ GEREKİR?

 • Şirketiniz ile belirlediğiniz hedef kitle arasında hızlı ve güvenli etkileşim kurarsınız.
 • Sizlere olumlu katkılar sağlayacak etkinliklerinizi duyurabilirsiniz.
 • Daha az maliyetle daha fazla kullanıcıya hitap edersiniz.
 • Hedef kitlenizi yaşadığı ülkeye, şehre, yaşına, cinsiyetine göre ayırabilir ve özel ürünlerinizi tanıtırsınız.
 • Facebook hesabını aktif ve doğru kullanarak kullanıcıların gözünde kurumsal ve profesyonel bir şirket imajı oluşturabilirsiniz.

Facebook reklam yönetimi uzman kişiler ile yapıldığı zaman süreç daha hızlı kolay ilerler. Çünkü platform size hedef kitlenize ulaşmanız için bütün olanakları sağlar. Fakat bu olanakları doğru kullanmanız gerekir. Olanakları doğru kullanmak için de bilgi ve tecrübe gerekir. Uzman kişiler de tecrübeleri ile platformun size sağladığı tüm olanakları kullanır ve rakiplerinizin önüne geçersiniz. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook’ta verdiğiniz reklamlar ile rakiplerinizin önüne geçmek ve hedef kitlenize kolayca ulaşmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Reklam Yönetimi

Instagram reklam vermek isteyen kişi veya kurumlara hedef kitleleri hakkında önemli bilgiler verir. Nerede yaşadıklarını, yaşlarını, cinsiyetlerini ve en önemlisi hangi saat aralıklarında aktif olduklarını görebilirsiniz. Bu verilen istatistikleri hedef kitlenize uygun reklamlar ile kullanmanız önemlidir. Sosyal medya platformları arasında en aktif kullanıcıya sahip Instagram’ın verilerini doğru analiz ederseniz yüksek etkileşimler alırsınız. Yüksek etkileşimler sonucunda markanızın bilinirliğini artırırsınız.

Instagram’da verdiğiniz reklamlar kullanıcının hem ana sayfasında hem hikayelerinde hem de keşfetinde çıkabilir. Kullanıcı reklamlarınızı görmeye başlayınca markanız kullanıcının hafızasına kazınır. Sizin sunduğunuz ürün ya da hizmete ihtiyacı olduğu zaman ilk sizin sitenize ya da hesabınıza bakar. Potansiyel müşterilerinizin hafızasında yer almak için doğru reklam modelini ve elinizdeki istatistiklere göre reklam hazırlayarak Instagram’da başarılı reklam veririsiniz. Çok düşük ücretlere yüksek beğeniler alabileceğiniz bu platformda reklamlarınızı doğru yönetmek için bu konu da profesyonel ajanslar ile çalışmanız gerekir.

Youtube Reklam Yönetimi

YouTube reklam yönetimi diğer reklam türlerine daha kolay ilerler. Çünkü sahibi Google hedef kitleniz hakkında sizlere istatistikler sunar. Bu istatistikleri göz önünde bulundurularak hazırlanan reklamları sadece ne zaman yayınlanacağına karar verirsiniz. Atlanabilir içerik içi reklam mı, atlanamaz içerik içi reklam mı, içerik dışı reklam mı olmasını isterseniz.

Her ne kadar bir çok hesap sahibi reklam verme işinin kolay olduğunu düşünse de reklamların yönetilmesi tecrübe ve deneyim ister. Google’nin YouTube’da reklam vermek isteyenlere sunduğu istatistikleri anlamak ve bu istatistikler sonucunda hedef kitlenizin özelliklerine göre reklam vermeniz gerekir. Profesyonellik isteyen işleri tecrübeli ve başarılı ajanslar ile birlikte yönetmek her zaman daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Eğer bu süreci doğru ve planlı yaparsanız;

 • Dünya’nın en çok kullanılan ikinci sitesi olan YouTube’da geniş kitlelere ulaşırsınız. Sadece Türkiye’ye değil Dünya’ya açılırsınız.
 • Markanızı ya da sunduğunuz hizmet veya ürünü daha iyi tanıtma imkanınız olur.
 • Daha az maliyetle daha çok beğeni ve etkileşim alırsınız.
 • Yapılan araştırmalara göre YouTube kullanıcıları günlük 40 dakika platforma vakit geçirir. Bu süreyi doğru kullanırsanız hedef kitlenize markanızın kalitesini gösterirsiniz.
 • YouTube’da kullanıcılar 50 bin adet ürün incelemesi video izlediğini düşününce ürününüzü tanıtmak için önemli bir yer.

Sosyal medya reklamcılığı yapmadan önce sosyal medya hesaplarınızı doğru yönetmeniz gerekir. Çünkü YouTube’da reklam verip izleyicilerin ilgisini çektikten sonra YouTube’da kaliteli içerikler paylaşmadıysanız ya da diğer hesaplarınızı doğru yönetemezseniz kullanıcı markanızın profesyonel yönetilmediğini düşünür. Bu nedenle hedef kitlenizi etkilemek ve sizden ürün almasını istiyorsanız hem sosyal medya hesaplarını hem de verdiğiniz reklamları doğru ve planlı yönetmeniz gerekir.

LinkedIn Reklam Yönetimi

Sosyal medya reklam yönetimi sadece Instagram, YouTube, Facebook’da değil LinkedIin’de de yapılır. Bu platformu kullanan milyonlarca insan var ve hedef kitlenize her platformdan onlarla ulaşmanız gerekir.. LinkedIn markanızı büyütmek için en doğru yerlerden biridir. Bundan dolayı hesabınızı doğru ve planlı bir şekilde uzun vadede markanızı büyütebilirsiniz.

Büyümeyi sağlarken platformda önünüze büyük fırsatlar çıkabilir. Hesabınızı büyütürken aynı zaman da kaliteli içerikler paylaşmanız gerekir. Hem kullanıcıların dikkatini hem de platformda yetenekli iş insanların dikkatini çekersiniz. Bu işlemler ücret vermeden platformda yapabileceğiniz olumlu reklamlardır. Ücret vererek yapabildiğiniz reklamlarda hem metin olarak hem de görsel olarak reklam verebilirsiniz. Bu reklamlarda iş arayan hedef kitlenizin dikkatini çekebilirsiniz.

Twitter Reklam Yönetimi

Twitter’da kullanıcılar sürekli iletişim halinde olan kullanıcılar hastagler ile bir konu hakkında iyi ya da kötü yorumlar yapılabilir. Reklam veren işletmeler de bu özellikler sayesinde hedef kitlelerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca hastagler ile ürünleri daha doğru tanıtabilir.

Twitter reklam verme konusunda diğer sosyal medya platformlarının gerisinde gibi düşünülse de aktif ve planlı kullanım ile diğer sosyal medya platformlarından alınan etkileşimden daha fazlası alınabilir. Markanızı ya da sunduğunuz ürünü doğru tanıtıp reklamını yaparsanız kullanıcıların olumlu ya da olumsuz görüşlerini alabilirsiniz. Bu durum da şirketinizin bilirliğini artırır. Daha sonra iyi ya da kötü olduğunuzu düşünen yorumlarla etkileşim kurarsanız işletmenizi güvenilirliliğini artırmış olursunuz. Bu sayede Twitter kullanıcılarını potansiyel ya da var olan müşteriniz yapabilirsiniz.

Sosyal medya reklamcılığı uzun ve zor bir süreçtir. Bu süreçte kötü gözüken fakat daha sonra size olumlu olarak dönecek her türlü olay yaşanabilir. Bu yüzden bu hizmeti profesyonel ve tecrübeli ekiplerle çalışarak süreci kolaylaştırır ve hedef kitlenizi potansiyel müşteriniz hale getirebilirsiniz. Nüve Core olarak bütün sosyal medya hesaplarınızı yönetiyor ve bunlarda vereceğiniz reklamların geri dönüşlerini sizinle paylaşıyoruz.