Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Kişilerin ya da şirketlerin sahip oldukları hesapların aktif şekilde kullanılması, hesapları yönetirken yaşanılan süreçlerin kontrol edilmesi, acil durum da dikkat edilmesi gereken noktaların uygulanması ve en önemlisi sosyal medya da markanın bilinirliğinin artırılması sürecine verilen isimdir. Sosyal medya hesabı yönetimi kolay gibi gözükse de bu süreci yönetmek profesyonellilik ve uzmanlık gerektirir. Bu süreç nasıl yürütülür?

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi belirli bir sıra dâhilinde gerçekleştirilen adımlardan meydana gelir. İlk önce sayfanın kimlere hitap ettiğini belirlemeniz gerekir. Daha sonra rakiplerinizin durumlarını tespit edersiniz. Devam eden süreçte hedef kitlenizi ve rakiplerinizi analiz ettikten sonra hedef kitlenize hitap eden ve rakiplerinizden daha kaliteli içerikler paylaşırsınız. Eğer hedef kitlenizi etkilemeyi başarırsanız bu sefer reklamlarınızı takipçilerinizi gösterme aşamasına geçilir. Bu süreçleri doğru ve planlı yürüttükten sonra elde ettiğiniz sonuçları analiz ederek yeni hedefler ortaya koyarsınız.

Yukarıda yazan süreçleri bütün sosyal medya platformları için aynı şekilde kullanılmaz. Çünkü bütün sosyal medya araçlarının farklı algoritması ve kullanıcıları var. Ayrıca her platformun kullanıcısının farklı özellikleri bulunur. Bu yüzden sosyal medya araçlarının her birisi için ayrı bir strateji oluşturmanız gerekir.

INSTAGRAM HESABI YÖNETMEK

Instagram’da yönetmek istediğiniz hesabı etkili ve doğru dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak diğer kullanıcılar ile etkileşime girerek herkes tarafından benimsenmesine ve ön plana çıkarılma sürecine verilen addır. Instagram hesabı yönetmek için sosyal medya platformunun algoritmasını ve kullanıcılarını iyi analiz etmeniz gerekir. Ayrıca görsel iletişimin olduğu platformda kullandığınız içeriklerdeki aksiyonlar istediğiniz türden olmadığı zaman markanın güvenirliliğine de zarar verebilir.

YOUTUBE HESABI YÖNETMEK

YouTube hesabı açmak ve bu hesabı yönetmek uzmanlık ve tecrübe ister. Çünkü YouTube’un algoritması diğer platformlara göre daha karmaşıktır. Bu karışık algoritmayı çözmek için SEO tekniklerini ve kullanıcıların neler istediğini çok iyi bilmeniz gerekir. Önceliğinizi SEO tekniklerini uygulamak olmalıdır. Çekmek istediğiniz içerikle ilgili olan anahtar kelimeleri araştırıp, bu anahtar kelimelerin farklı varyasyonlarını da hesaba katıp videonun başlığında, meta açıklamasında ve başlık açıklamasında kullanmanız SEO tekniklerin bir kaçıdır. SEO tekniklerini uyguladıktan sonra çekmek istediğiniz içerikler daha önce başka bir hesap tarafından çekildi ise yorumlardan kullanıcıların kafalarına takılan soruları bulup içeriğine ekleyebilirsiniz, bu da kullanıcıların neler istediğine dikkat ettiğinizi gösterir. Bu iki önemli noktayı doğru uyguladığınız zaman YouTube’da markanızın bilinirliğini artırırsınız.

PİNTEREST HESABI YÖNETMEK

Sosyal medya platformları arasında çok fazla popüler olmasa da belirli bir kitlesi olan Pinsterest’de de markanızı tanıtmanız önemlidir. Çünkü Pinterest’in, Google’ın Görsel arama seçeneğinde çok büyük etkisi var. Eğer kaliteli içerikler yayınlar ve Pinsterest’e özel SEO tekniklerini uygularsanız platformda popüler hesaplardan biri olursunuz ve Google Görseller’de ilk sizin içerikleriniz kullanıcının karşısına çıkar.

LİNKEDIN HESABI YÖNETMEK

Linkedln hesabı yönetmek için öncelikle hangi amaç için bu sitede olduğunuza karar vermeniz gerekir. Markanızın bilinirliğini artırmak için mi yoksa reklam amaçlı mı platformdasınız? Verdiğiniz cevaba göre uygulamanız gereken strateji değişir. Eğer markanızın bilinirliğini artırmak için sitedeyseniz ilk olarak platformda yer alan kullanıcı tipini araştırmanız gerekir. Araştırmadan sonra hedef kitlenize uygun içerikler paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız içerikler takipçilerinizi harekete geçirir ve etkileşim alan içerikler olursa marka bilinirliğinizi artırırsınız. Marka bilinirliği artırdıktan sonra güvenirliliğini de artırmanız gerekir. Bunun için de kullanıcılarınıza soru sorabilir, etkinlikler düzenleyebilir ve hediyeler verebilirsiniz. Ayrıca çalışanlarınız şirketin içeriklerini paylaşması da güvenir bir marka imajı yaratır.

TWİTTER HESABI YÖNETMEK

Şirketlerin gelişen trendler anında takip edebildiği, ürün ya da hizmetler hakkında insanların görüşlerini anında alabildiği Twitter’da hesaplarınızı etkili kullanmanız gerekir. Gündemi sürekli takip etmeniz, Twitter kullanıcılarının şirketiniz hakkında yapmış oldukları olumlu yorumları beğenip, olumsuz yorum yapanların sorunlarını çözüp ve düzenli olarak çekilişler düzenleyerek takipçilerinizi aktif hale getirirseniz etkili şekilde kullanmış olursunuz. Bunlar sadece yapmanız gereken birkaç örnek. Bunları yaparken paylaştığınız içeriklerinde ne kadar etkileşim aldığını ve bu etkileşimi nasıl artıracağınızı da ayrıca bilmeniz gerekir. Eğer Twitter hesabını planlı ve doğru kullanırsanız marka bilinirliğinin yanı sıra güvenilirliğini de artırırsınız.

Şirketinizin en büyük değeri olan markanızın bilinirliğini ve güvenirliği sadece ürettiğiniz ürünlerle değil bunu diğer tüm insanlara göstermeniz gerekir. Markanızın reklamını doğru yaparsanız bilinirliliğini ve güvenirliliğini artırırsınız. Sosyal medya araçları da reklamınızı yapabileceğini en iyi ortamlardan biri. Burada yapacağınız her işlem çok önemli. Çünkü burada yapacağınız işleri planlı yapmazsanız markanızın değeri sarsılabilir. Bu yüzden bu kadar önemli olan bir süreci profesyonel ekiplerle yapmanız gerekir. Sosyal medya yönetimi fiyatları konusunda en uygun ve en tecrübeli ekiple çalışmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.